Co všechno obnáší být průvodcem

by 31.8.16 15 komentářů
Už několik let trávím pár srpnových týdnů jako průvodkyně na jednom menším zámku. Za tu dobu jsem už leccos poznala, kdeco zažila a něco stále ještě neobjevila. O tomhle tématu jsem napsala mnoho už na svém starém blogu, ale dneska to vezmu trochu z jiného soudku. Čím vším občas musí takový zámecký průvodce být?


Když se hlásíte na pozici průvodce na zámku, pravděpodobně víte, že se po vás bude chtít, aby znali něco málo z historie, případně abyste se to doučili. Taky je výhodou, když nevypadáte jako sériový vrah či bezdomovec a když máte solidní vystupování. Věřte mi, že ale za pár dnů pochopíte, že průvodce musí zvládat těch věcí daleko víc.

Zámecký průvodce totiž musí být:

Vypravěčem a hercem v jedné osobě
To se dá celkem čekat. Vaše práce totiž bude obnášet (na první pohled) převážně mluvení. Vaším úkolem je ovšem nejen spisovně a stylisticky správně interpretovat text, ale také vhodně pracovat s hlasem, využívat odmlky a ještě k tomu adekvátně gestikulovat. Čas od času také možná bude nutné, abyste něco předvedli (třeba jak na sedle seděly dámy) Vaše herecké výkony ovšem budou i většího charakteru - stane se, že budete předstírat, že vůbec nejste unavení, že vůbec nechcete jít v 5 domů a že ty otázky jedné všetečné paní nejsou ani trochu pitomé.

Magnetofonem
Upadne do toho skoro každý. Po pár dnech objevíte oblíbené fráze a po pár týdnech už budete znát to, co říkáte, i pozpátku. Syndrom magnetofonové pásky, tomu říkám. Po 14 dnech, to už mám vyzkoušené, se začnu zakoktávat, protože mluvím stále rychleji a rychleji - a v té době mi obvykle dojde, že s tímhle syndromem musím něco dělat.

Specialistou na levné kompakty
Památkový ústav nám letos udělal trochu čáru přes rozpočet a dovolil na některých objektech fotografovat - na našem zámku se fotit smí ovšem jen někde, což značně komplikuje situaci. Pánové se zrcadlovkama bývají celkem v pohodě, ale zato dámy s levnými kompakty... to je často peklo. Nejprve jsou namíchnuté, že nesmí fotit všude, a pak postupně zjišťují, že ten foťák neumí ani příliš ovládat - Vypnout blesk pak občas musí sám průvodce.

Vyhazovačem
Ač se průvodcování může zdát jako pohodová práce, občas zkrátka musíte být tím, kdo není příjemný - někdy je prostě nutné někoho ze zámku vykázat. Příležitostí je víc, než se na první pohled zdá. Brečící miminko, děcko potřebující čůrat, ... Stejně tak ale musí pryč i návštěvník, co odmítá odložit svůj batoh či ten, kdo nerespektuje zákaz focení. A ty situace nejsou nikdy příjemné.


Kliďasem
Být kliďasem se velmi hodí zejména u výše zmíněného vyhazování - i otravného cvakálistu a maminku s tvarohem místo mozku musíte tak jako tak vypoklonkovat slušně. Stejně tak v klidu ale musíte zůstat, když je někdo nespokojen s vámi nebo když se na prohlídce přihodí něco nepříjemného.

Improvizátorem a šprýmařem
Jsme zkrátka dobrá parta zámecká a tak si ze sebe tropíme legrácky. Během posledního víkendu jsme "slavili" kolegovo narozeniny - poschovávali jsme mu do prohlídky Delissy (protože "Delissa, Delissa, ta ti zvedne penisa" :-)). Já na oplátku měla uprostřed expozice laciného keramického sloníka a kolem přenosného záchodku rozmotán toaletní papír. Už chápete, proč je dobré být šprámař a improvizátor? Do toho všeho si vyprávíme historky z prohlídek a čas od času roztočíme vydělané peníze u večeře.

... připravený na všechno
Provázím letos čtvrtým rokem, a tak by se mohlo zdát, že mě už nic nemůže překvapit. To by byl ovšem velký omyl. Jenom za letošní rok mě potkalo několik "poprvé", na která se rozhodně nezapomíná:
 • Měla jsem velmi nepříjemný výstup s paní, která opravdu, ale opravdu nechtěla pochopit, že někde zkrátka fotit nejde. V každé místnosti vyvolávala dvouminutovou diskuzi o něčem, co zkrátka nemůžu změnit. Nakonec se na mě obořila.
 • Na prohlídce jsem měla chlapečka, který byl postižený snad všemi způsoby, jakými to jen jde.
 • Za svůj průvodcovský výkon jsem od jednoho moc pohledného mladíka dostala nabídku na odvoz domů. :-) 
 • Poslední den jsem provázela jednoho z nejznámějších českých zpěváků s rodinou. :-) 

Magdaléna D.

Autorka

Magdaléna. Studentka. Věčně pendlující v autobuse napříč Českou republikou. Z velké části realistka a pragmatik, občas ale naivka a snílek. Mající ráda krásné věci, divné lidi a hektické dny, které však čas od času protnou lenivá rána a nicnedělání.

15 komentářů:

 1. Tak to byl zajímavý článek a udržel mou pozornost až dokonce. A samozřejmě mi vrtá hlavou, kdo byl ten zpěvák (tip bych měla). :-)

  OdpovědětVymazat
 2. Já sama o takové práci občas přemýšlím. Jsem vystudovaný historik a říkám si, že bych si alespoň něco málo přivydělala. Ale trochu mě odrazuje právě to, že je to práce s leckdy velmi nevděčnými lidmi.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Na vydělání si to moc není, ale jako přilepšení určitě moc fajn. :-) Lidé jsou nevděční všude, ale já provázím nejčastěji koncem srpna a to mi přijde, že už chodí opravdu lidi naladění a se zájmem :-)

   Vymazat
 3. S Modrým jsme letos v létě byli na prohlídce celkem čtyř hradů/zámků a každý z těch průvodců byl jiný. Úplně nejhorší byla slečna, která se na nás pořád skoro až agresivně usmívala, i když mluvila o tom, jak kdo kde umřel. Ta hrála možná až moc. Jiná slečna zase hodně gestikulovala, pak průvodce v Krumlově, ten byl fakt takový pohodář, jako kdyby si na prohlídku přišel prostě jen popovídat.
  Třeba se za tebou příští rok v srpnu v Březnici stavíme. ;) :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To jste skoro mohli sbírat razítka do Klíče k památkám :-)
   .
   Jinak v Krumlově jsme měli se Sommerkolleg celkem nic moc zkušenosti, snad jen 1 ze 3 průvodkyň si lidi chválili :-)
   .
   Budu se těšit.

   Vymazat
 4. Supr článeček :-)
  A mimochodem, Deník kastelána je super, stejně jako oba díly Aristokratky :-D doporučuju :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. a ještě jsem zapomněla dodat, že s obsahem (zejména těch pracovních úskalí a často přehlížených nuctných schopností průvodců) naprosto souhlasím - ač jsem to vždycky zažila pouze z druhé stránky, tedy coby posluchač a přihlížející, schopnosti průvodce jsou velmi důležité - především pro tu normální část návštěvníků - kteří si přišli odnést dojmy a ne prudit (a patří do toho i to, že je vlastně super, když ten průvodce dokáže nějak rozumně usměrnit i prudiče - pokud se tento nechá).
   Já jsem teď po dlouhé době zažila úplně suprovou průvodkyni ve Schwarzenberské hrobce v Třeboni a musím říct, že i když si spoustu těch údajů už tak moc nepamatuji (jména ani letopočty, ani kdo jim dal to vzácné roucho, co mají na oltáři, atp.), zanechalo to ve mně silný, velmi pozitivní dojem, něco jsem se dozvěděla a vím, že budu doporučovat a sama se zase klidně vrátím... :-)

   Vymazat
  2. Aristorkatku jsem koupila babičce k narozeninám :-) (a onen Deník byl můj dárek mamce)
   .
   Díky moc za pohled z druhé strany. Já už jsem trochu postižená, takže jako návštěvník průvodce v hlavě dost hodnotím a občas si i píšu zápisky do mobilu. #blázen Je ale asi fakt, že většina lidí si jede hlavně pro zážitek a že v hlavě obvykle zůstane jen takový neurčitý dojem. :-)
   Ve Schwarzenberské hrobce jsem zatím ještě nebyla, tak ráda slyším, že to stálo za to.

   Vymazat
 5. super článek :))) baví mě číst, že i ostatní lidé, co pracují s lidmi, mají podobné zkušenosti a zážitky :D a že v tom nejsem sama;)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Moje kamarádka se mi nedávno svěřila, že si v práci nebude prodlužovat smlouvu, že chce něco jiného, že by ráda práci s lidma. No, co si budeme povídat, vyvalila jsem oči a nechala jsem se ujistit, že jsem se nepřeslechla :D

   Vymazat
  2. no tak přeju kamarádce hodně štěstí :) snad se nesetká s takovými lidmi jako já :D

   Vymazat
 6. No páni. Tohle všechno mě ještě víc nalákalo to zkusit. Hrozně ráda se učím věc nazpaměť a mám moc ráda zámky. Myslím, že by mě to mohlo bavit.
  Akorát musím něco udělat s neustále naštvaným výrazem ve tváři.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Myslím, že by tě to bavilo...
   .
   Naštvaný výraz ve tváři nemusí být problém :-) Lecky se může i víc než hodit :-)

   Vymazat