Jak zlepšit svoji němčinu

by 21.6.16 7 komentářů
"Moje němčina vázne na slovíčkách" "Když mám mluvit, nevydám ze sebe slovo" "Chtěla bych se zlepšovat v jazyce, ale nevím jak." Tyhle a mnohé podobné věty slýchávám od svých kamarádů dost často. A sama jsem dřív podobně přemýšlela. A přitom řešení není až zas tak složité. Navíc - kdy jindy procvičovat jazyky, než o prázdninách?Když jsem byla menší a učila jsem se angličtinu, vždycky jsem si říkala: "Chtěla bych být jednou tak dobrá, že už nebudu muset přemýšlet nad gramatikou a budu se učit jen nová slovíčka" Pak jsem už v té fázi téměř byla a tak super se mi to nezdálo; pořád jsem měla pocit, že neumím vůbec nic. A ten proces se později opakovat i s němčinou.

Vždycky, když jsem uvažovala, zda si nemám zaplatit kurz nebo odjet do zahraničí, jsem došla k závěru, že takové investice vlastně ani nepotřebuju, že by mi prostě stačilo se dokázat donutit dělat něco pravidelně sama. A proto jsem pátrala po tom, co by se pro zlepšení v němčině dalo udělat (zadarmo, jednoduše, z domova, ...). Vesměs se jedná o drobnosti, díky kterým jsem obklopena němčinou více, než kdybych jí měla 1 hodinu týdně ve škole (realita na PrF, ale někde nemáte ani to).

A protože mi přišlo, že by některé tipy a odkazy mohly pomoct i dalším, rozhodla jsem se napsat článek. Rozhodně se nejedná o návod "Jak se naučit německy snadno, rychle a od píky" ... viz Výchozí pozice.Výchozí pozice:
Měl/a jsi němčinu pár let na gymplu jako první/druhý jazyk. Vždy tě celkem bavila. Základní gramatiku (min. časy, pasivum, adjektiva, ...) zvládáš. Přesto se ale bojíš, že to málo, co umíš, zapomeneš. A taky ti chybí dost podstatných slovíček k tomu, abys bez obav mluvil/a na ulici.

Chci procvičit gramatiku - rychle a jednoduše:
https://www.facebook.com/dw.learngerman 
Facebooková stránka, kde se několikrát denně objeví krátká německá věta na doplnění. Je to fajn na letmé zopakování gramatiky, když projíždíte zeď.

Chci si rozšířit slovní zásobu - nenásilně:
https://www.facebook.com/spiegelonline/
https://www.facebook.com/welt/
https://www.facebook.com/zeitonline/
https://www.facebook.com/diezeit/
https://www.facebook.com/AngelaMerkel/
Když jsem se jednou ptala kamarádky, jak to dělá, že je stále v obraze, odpověděla mi, že má na FB přidané všechny možné české i zahraniční zpravodajské servery. Můžu potvrdit, že to funguje, minimálně vidíte alespoň nadpis. V rámci zlepšování němčiny doporučuju nakliknout třeba Die Zeit nebo Der Spiegel, plus případně známé/oblíbené německy mluvící osobnosti. Získáte tak nevyčerpatelný zdroj článků a videí, díky kterým si slovní zásobu rozhodně rozšířit musíte. A navíc budete v obraze, že jo :-) (Výčet odkazů je pouze demonstrativní)
https://www.youtube.com/playlist?list=PLLNYBojKHMzdgO7d19mYxHBqxaJTSR8zj
Písničky, písničky, písničky! V němčině fungují naprosto skvěle. Občas se sice setkávám s názorem, že němčina je nezpěvná, ale myslím, že jde bez problému vynajít spousta parádních interpretů. V odkazu přikládám svůj mix nejoblíbenějších písniček pro inspiraci, který průběžně doplňuji o ty nejpovedenější kousky.

Chci zlepšit poslech:
http://www.amira-pisakids.de/
Nedávno jsem našla moc hezkou stránku na četbu a poslech. Je koncipovaná i moc pěkně graficky, ale vhodnější spíš pro děti. Určitě ale doporučuju alespoň mrknout.
http://www.dw.com/de/deutsch-lernen/nachrichten/s-8030
Doporučuju sledovat i web Deutsche Welle, kde najdete mimo jiné i tzv. Langsam gesprochene Nachrichten, tj. pomalu namluvené zprávy. Každý den si můžete pustit zpravodajství, které je namluvené jak pomalu, tak rychle. Na webu se pak nachází i spousta jiného skvělého učebního materiálu.

Chci zlepšit mluvení:
Pokud jste z Brna, existuje několik skupin, které se pravidelně schází na Veveří v hospůdce a konverzují. Té menší skupiny jsem aktivní členkou, na tu větší se chystám tuhle středu poprvé. Tak pokud to nemáte daleko, stavte se taky.
https://www.facebook.com/groups/1093107150710909/
https://www.facebook.com/groups/de.treffen.brno/
Podobné skupiny ale určitě existují i v jiných větších městech, stačí hledat a ptát se. :-)

Zajímá mě německé literatura, reálie a německy mluvící osobnosti:
https://www.facebook.com/GoetheInstitutPrag/
Pokud jste (nejen) z Prahy, vyplatí se sledovat FB stránky Goethe Institutu. Objevují se tam zajímavé události, soutěže atd.
https://www.facebook.com/mzk.cz/events
Brňákům naopak doporučím zakliknout odběr událostí Moravské zemské knihovny, kde se (krom mnoha zajímavých besed, přednášek a kurzů) objevují i různá čtení v němčině a semináře o německé literatuře.

Chci procvičovat komplexně na telefonu:
http://jeden-den.blogspot.cz/2016/04/5-aplikaci-se-kterymi-vam-pujde-nejen.html
Více o mobilních/počítačových aplikacích v tomto článku.


To je zhruba vše, co mě momentálně napadá a co aktivně využívám/chci využívat. Budu moc ráda, když to bude fungovat oboustranně a podělíte se i s vlastními triky, jak se udržujete v jazykové kondici. A nemusí jít nutně jen o němčinu.

Magdaléna D.

Autorka

Magdaléna. Studentka. Věčně pendlující v autobuse napříč Českou republikou. Z velké části realistka a pragmatik, občas ale naivka a snílek. Mající ráda krásné věci, divné lidi a hektické dny, které však čas od času protnou lenivá rána a nicnedělání.

7 komentářů:

 1. Jo, s němčinou je to trochu těžší než s angličtinou, ale pořád je reálná šance sehnat všechny materiály a z domova se každý den chvíli učit a zlepšovat. Já jsem tedy lenoch líný, ale třeba poslech hudby mi dost pomáhá. Nebo občas koukám na nějaký film. A v létě se chystám číst. :D :)

  Bezva článek. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano ano, taky jsem lenoch :-) Proto mi přijde jednoduší uččit se tak nějak líně - scroolováním po FB, písničkami.... Je pro mě snazší i někam jít, než se učit sama doma.
   .
   Děkuji za milý komentář.

   Vymazat
 2. tyjo, zpravodajství přes FB, to mě zatím nenapadlo, a přitom to je super tip... jenom ta němčina není zrovna moje doména - máte někdo tip na SUPER zpravodajství v AJ nebo FJ? :-) ď

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Bohužel. V Aj mám jen klasiku jako BBC a CNN .... :-)

   Vymazat
 3. Skvělý článek! Žiju v Brně a ikdyž mě napadlo, jestli nějaké skupiny na německou konverzaci neexistují, žádnou jsem na facebooku prostě nenašla. Takže tímto Ti moc děkuji a třeba se tam někdy potkáme :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky moc za komentář - do skupiny jsem tě přidala a poslala i zprávu :-) Skupina je teď neaktivní, protože já i klučina, který ji založil, jsme v Německu. Tak zatím můžeš vyzkoušet tu druhou skupinu :-)

   Vymazat
 4. Určitě bych přidal i učení pomocí online kurzů a taky posloucháním podcastů. Dneska existují podcasty snad na každé téma, takže je možné se naučit cizí jazyk a ještě se dozvědět něco o svých oblíbených věcech.

  OdpovědětVymazat